Alfabet kickboxingu 2014 według MadFight24

Rok 2014 jest za nami, 2015 trwa i zaczął się obiecująco. Obiecująco dla środowiska polskich sportów uderzanych. Zapraszamy do lektury alfabetu kickboxingu, w którym umieściliśmy najważniejsze naszym zdaniem hasła/osoby/wydarzenia z 2014 roku. Obejmuje on zarówno światowy jak i polski kickboxing.

Z tego miejsca chcemy tez podziękować wszystkim, którzy nas wspierają w niełatwej misji jaką niesie za sobą MadFight24.com.

Ze sportowym!

[dropcap color=”#000000″]A[/dropcap] jak antydoping. W 2014 wiele było afer i aferek dotyczących dopingu. Wielu zawodników zostało zawieszonych. Czy to na polskim podwórku, czy na zawodowych ringach (głównie MMA). Rok 2015 przynosi zmiany w tej kwestii. Będzie więcej kontroli, związki sportowe mają obowiązek ogłaszać ich wyniki. Miejmy nadzieję, że te wybryki nie będą miały już wpływu na kształt sportu, który tak bardzo kochamy.

[dropcap color=”#000000″]B[/dropcap] jak Bulaid Ilias. Młody holenderski zawodnik pokazał w 2014, że jest na najlepszej drodze, by w przyszłości zdominować światowe ringi w kategorii -65/-60 kg. Pokonał utytułowanego Piotra Kobylańskiego na KOK w Gdańsku, zdobył mistrzostwo świata organizacji Enfusion by w końcu pokonać bardzo doświadczonego Taito (nagranie walki) w walce rezerwowej turnieju K-1 w kategorii do 60 kg. Rok 2015 rozpoczął  bardzo mocno – 6 lutego na gali Krush51 zmierzył się z Masaakim Norim. Mimo porażki jest to nadal gracz warty obserwowania.

fot. King-Artur Photography
fot. King-Artur Photography

[dropcap color=”#000000″]C[/dropcap] jak Chiny. Chiny maja ambicje by stać się „nową Japonią” walk na zasadach K-1. Kolejne edycje gal spod szyldu Kunlun Fight imponują coraz mocniejszymi rozpiskami i przyciągają coraz lepszych zawodników. Gala z numerem 16 była pod tym względem wyjątkowa. Jej rozpiskę i wyniki możecie znaleźć TU. Wiadomo – przyroda na pustkę się nie godzi. Nas to akurat cieszy.

[dropcap color=”#000000″]D[/dropcap] jak Dudek Rafał. Rafał rok 2014 może zaliczyć do udanych. Przede wszystkim bardzo mocno rozwija się jego klub Fight House 27. Poza tym na ringu występował 3 razy i 3 razy unosił rękę w geście zwycięstwa. Choć w 2014 dość dużo mówiło się o jego występach dla Glory (nawet pojawił się w rankingu na stronie organizacji) nie doszło do takowego. Miejmy nadzieję, że ten rok przyniesie nam w końcu pierwszego zawodnika z Polski na ringach tej organizacji.

[dropcap color=”#000000″]E[/dropcap] jak efektowne nokauty. Przede wszystkim Raymond Daniels. To co ten karateka zrobił Ambangowi wymyka się wszelkim próbom oceny. Nie będziemy się rozpisywać przy tym punkcie. Spójrzcie na to sami.

[mom_video type=”youtube” id=”d1o-V8W-izY”][gap height=”15″]

[dropcap]F[/dropcap] jak Full Contact. Od tego wszystko się zaczęło. W tej formule największe sukcesy miał Marek Piotrowski, wielu aktualnych mistrzów K-1 zaczynało od FC właśnie. Ale czasy tej formuły, która dopuszcza kopnięcia tylko powyżej pasa, powoli się kończą. Coraz mniej zawodowych walk, brak zainteresowania młodszej części publiczności, boom na K-1 i Muaythai powodują, że za kilka lat prawdopodobnie nawet WAKO ujmie trochę rangi mistrzowskim turniejom tej formuły. Czy to dobrze? Ciężko powiedzieć. Full contact to kawał historii, warto zachować choćby elementarną wiedzę na jego temat, by znać genezę aktualnego kształtu tego sportu.

marek_piotrowski_470

[dropcap]G[/dropcap] jak Glory i jej problemy. Nawet jeśli sama Glory problemów nie ma, to Europa ma problem z Glory. Organizacja przeniosła się do Ameryki  i (choć robi też gale w Dubaju) nie słychać nic jakoby miała wrócić do organizowania gal w Europie. Oczywiście nie przekreśla jej to w oczach kibiców z Europy, ale tylko kwestią czasu jest wymiana list rankingowych na zawodników z USA i Kanady. Nie ma powodów do obaw dopóty, dopóki walki wciąż będą na wysokim poziomie. Trochę jednak martwi np. sytuacja z kontraktami niektórych europejskich fighterów jak Saki czy Spong. Nie wspominając też o niewygodnych dla Europejczyków godzin transmisji.

[dropcap]H[/dropcap] jak Holandia. Kraj, który od wielu lat „produkuje” najlepszych zawodników globu. Zastępy Marokańczyków, Surinamczyków czy rodowitych Holendrów trenują na co dzień w najlepszych na świecie gymach i dzięki temu możemy oglądać takie gwiazdy jak Robin van Roosmalen, Gokhan Saki, Badr Hari, Ilias Bulaid, Mohammed Jaraya, Nieky Holzken i wielu, wielu innych. Holandia ma tez problemy z tym sportem. Coraz więcej słyszy się o powiązaniach holenderskiej sceny kickboxingu ze światkiem przestępczym. Prawdopodobnie dlatego żadna duża organizacja nie zrobi gali w Amsterdamie. Obecnie policja wydaje pozwolenia na organizacje gal na maksymalnie 800 osób ale bez stolików VIP. Jest to co najmniej zaskakujące, że w kolebce tego sportu nie zobaczymy największych imprez w tym sporcie.

[dropcap]I[/dropcap] jak innowacje. W 2014 roku byliśmy świadkami wprowadzenia wielu nowości i innowacji na naszym, polskim podwórku sportów walki. Zaczynając od nowej strony PZKB, zawierającej m.in. SOI (System Obsługi Imprez) oraz ranking zawodników Low Kick i K-1 (to dobry kierunek w rozjaśnieniu sposobu wybierania składu kadry, choć w przypadku Low Kicka się nie sprawdził) na klatkoringu FEN kończąc. Warto wspomnieć jeszcze o pomyśle organizowania finałów MP w formie gali z całą oprawą, muzyką i światłami. W 2014 roku pojawił się tez MadFight24 🙂

[dropcap]J[/dropcap] jak Jędrzejczyk. Asia Jędrzejczyk pokazała, że w Polsce siła. Błyskawicznie stała się ulubienicą „Łysego z UFC” Danyego White’a i po dwóch zwycięstwach dostała szansę walki o pas. Już w marcu 2015 będziemy mieli szansę na mistrzowski pas UFC na polskich biodrach ! Paweł Jędrzejczyk z kolei solidnie zaprezentował się na zawodowych ringach w 2014, a 2015 rozpoczął od zwycięskiego pojedynku na nowym stadionie Lumpinee w Tajlandii. Wideo z walki.

[dropcap]K[/dropcap] jak Kasperski. Dawid Kasperski wygrał w 2014 roku turniej eliminacyjny organizacji SUPERKOMBAT. W pierwszym etapie walki o mistrzostwo organizacji pokonał bardzo utalentowanego Ibrahima El Bouniego. Zdecydowanie ten rok był przełomowy w karierze młodego zawodnika z Wrocławia. Nawet mimo porażki w ostatniej walce dla SUPERKOMBAT, pokazał że jest gotowy na wyzwania na najwyższym poziomie. Miejmy nadzieję, że 2015 rok będzie obfitował w coraz więcej propozycji walk zawodowych dla zawodników z Polski. Występy Dawida dla tak rozpoznawalnej marki jak SUPERKOMBAT to także wiatr w żagle dla reszty polskiego środowiska sportów walki. Poprzeczka została podniesiona.

Dawid K

[dropcap]L[/dropcap] jak Lazaar Ismael. Nowy Tyson wagi ciężkiej? Ismael to jeden z zawodników zakontraktowanych przez organizację Enfusion. Jest aktualnym mistrzem HW tej organizacji, choć nie imponuje warunkami fizycznymi, a u niektórych powoduje nawet lekki uśmieszek. Ten zawodnik jest jednak niezwykle groźny w ringu, co udowodnił między innymi podczas swojej pierwszej obrony pasa przeciwko ogromnemu Belgowi Thomasovi Vanneste. Kolejny młody zawodnik z Enfusion, obok Bulaida i Jaraya, którego karierę warto obserwować.

[dropcap]M[/dropcap] jak Mistrzostwa Europy IMFA w Krakowie. W 2014 Kraków gościł najważniejszą w Europie imprezę Muaythai. Jeśli sam fakt organizacji tego typu imprezy ma wymiar jedynie prestiżowy, to medale zdobyte przez naszych reprezentantów już nie. Mateusz Kopiec i Marcin Łepkowski pokazali się całej Europie w pojedynkach ze światową czołówką boksu tajskiego. Poza tym mieliśmy pierwszy w Polsce “pojedynek na pradawnych zasadach Muay Boran” 🙂

[dropcap]N[/dropcap] jak nadzieje. Mamy nadzieję, że kickboxing w Polsce trafi do mediów ogólnodostępnych. Mamy nadzieję, że w Polsce na stałe zagoszczą duże organizacje ze swoimi galami pokroju King of Kings, SUPERKOMBAT, Enfusion, Mamy nadzieję, że stanie się możliwe “życie” z trenowania i gaży za walki. Mamy nadzieję, że międzynarodowe sukcesy naszych zawodników zostaną w końcu zauważone przez rządzących. Macie nadzieję, że… zapraszamy do wyrażania swoich nadziei w komentarzach.

[dropcap]O[/dropcap] jak organizacje w Polsce:

 

  • MFC – Makowski Fighting Championship – konsekwentnie (w 2014 roku odbyła się już gala z numerem 7) idzie do przodu zdobywając coraz pewniejsza pozycję na rynku. Świetne walki, zarówno w K-1 jak i Muaythai i mocne zestawienia gwarantują, że co roku w Nowej Soli kibice mogą liczyć na rewelacyjną galę.
  • International Bushido Federation (King of Kings) zrobiła w 2014 roku dwie duże gale w Polsce. Z uwagi na niską frekwencję w Płocku nie ma co liczyć na cztery gale w 2015,jak  zapowiadał to organizator jeszcze przed listopadem, ale jedna gala w centralnej Polsce ma się odbyć. Przed czterema IBF laty także próbował zdobyć nasz rynek, jednak bezskutecznie. Więcej o okolicznościach organizacji gal KOK w Polsce przeczytacie w tym artykule.
  • FEN – Fight Exclusive Night – buduje swoją pozycje łącząc na galach pojedynki MMA z tymi w K-1. Jest to dość skuteczna metoda na zapełnienie hali, szczególnie biorąc pod uwagę popularność MMA w Polsce. Federacja podpisała niedawno umowę z telewizją Polsat. Może to jest właśnie ten moment kiedy K-1 trafi do szerszego grona odbiorców? Miejmy nadzieję, że kontrakt z otwartym kanałem TV nie spowoduje skupienia się przez organizatorów na walkach MMA. Fight Exclusive Night to na pewno świetna okazja dla wielu zawodników z Polski na pokazanie swoich umiejętności szerszemu odbiorcy. Wiele krytyki spada na FEN, ale prezes nic sobie z tego nie robi i idzie konsekwentnie do przodu – oby tak dalej.
  • Na polskim podwórku nie brakuje także mniejszych podmiotów, jak np. Guerrier Fight Night czy DSF Kickboxing Challenge, które organizują gale i jednocześnie pozwalają zawodnikom się rozwijać. To zawsze cieszy, liczymy na więcej.

[dropcap]P[/dropcap] jak pasy PZKB. Temat dyskusyjny, ale widać światełko w tunelu. Pasy wydawały się tracić wartość z każdą kolejną walką o nie z uwagi na średnio logiczny dobór zawodników. Jednak pojedynek Biszczaka z Ronkiewiczem i zapowiadana walka Hiki vs Cepak dają cień nadziei, że kolejne pojedynki o pasy Związku będą na najwyższym możliwym do uzyskania wewnątrz PZKB poziomie.

[dropcap]R[/dropcap] jak Ristie. Oddzielna „literka” należy się fenomenalnemu zawodnikowi z Surinamu. Andy Ristie dokonał niemożliwego – czegoś co nie udawało się wielu innym od 2007 roku – pokonał The Doctora Giorgio Petrosyana. I to w jakim stylu. Ostatnie dwa pojedynki zakończył pewnie przed czasem i właśnie otrzymał szansę walki o utracony pas z Robinem van Roosmalenem. Rok 2015 MUSI przynieść rewanż Petrosyan vs Ristie.

ristie-ko-petrosyan

[dropcap]S [/dropcap]jak Saki. Turecki zawodnik – Gokhan Saki – to do spółki z Tyrone Spongiem absolutny TOP światowej LHW. Rok 2014 zdecydowanie należał do niego, a więcej na ten temat (plus świetny materiał wideo od kickboxingplanet.com) przeczytacie pod tym linkiem.

[dropcap]T[/dropcap] jak Top King World Series. Bardzo prestiżowy cykl imprez Muaythai przyjął w mijającym roku naszego Nak Muay z Polski – Marcina Parchetę. Nawet pomimo zawirowań związanych z kontraktem KSW Marcin wystąpił w paryskiej edycji i popisał się tam bardzo efektownym KO. Nagranie znajdziecie TU. Niestety Reece Mcallister w kolejnej rundzie zatrzymał Marcina, ale i tak rozgłos jaki ten występ Marcina przyniósł sportom walki w Polsce należy uznać za nieoceniony. W 2015 zostanie zorganizowana kolejna edycja TK WS i miejmy nadzieję, że ponownie znajdzie się tam miejsce dla zawodnika z Polski.

[dropcap]U[/dropcap] jak urazy. Sport jakim sie zajmujemy jest na wskroś kontaktowy. Wielu zawodników mierzy się na co dzień z kontuzjami, urazami, bólu nawet nie wspominam. Rok 2014 zmarnował (przez uraz dłoni) najlepszy kickbokser bez podziału na kategorie wagowe Giorgio Petrosyan. Przez kontuzję na gali SUPERKOMBAT nie wystąpił Paweł Jędrzejczyk. Z potworną kontuzją ring opuścił Tyrone Spong po walce z Gokhanem Sakim. Jest to niestety nieodłączna część tego sportu ale tu, w przeciwieństwie do innych punktów, mamy nadzieję że bedzie ich jak najmniej w 2015.

fot. Glory
fot. Glory

[dropcap]W[/dropcap] jak walka roku. Nie widzę godnego konkurenta dla walki jaką stoczyli Andy Ristie i Davit Kiria podczas gali Glory 14 w Zagrzebiu. Stawką walki był pas mistrzowski organizacji i wydawać by się mogło, że Andy zdobędzie go bez najmniejszych problemów. Tak było przez pierwsze 3 rundy tego pięciorundowego starcia. To co stało się potem na stałe zapisze się w historii sportów walki. Zapraszam do obejrzenia nagrania tego świetnego pojedynku.

[mom_video type=”youtube” id=”Ss23EAYkBxI”][gap height=”15″]

[dropcap]Z[/dropcap] jak Zdjęcie roku. W listopadzie zostało zrobione zdjęcie, które z miejsca uznaliśmy za faworyta do tej nagrody. I choć wiele było efektownych zdjęć z kolanami, pięknymi ciosami, to to mówi więcej niż cała agresja w ringu. Na zdjęciu Piotr Trześniewski-Tryc.

tryc1

DIY Log Bookends Add Weight and Sophistication to Your Open Shelving
Porno Filme testing the particular in men pattern

Beyonce Makes Surprise Personal Appearance
xhamster Both were in vivid colors and edgy looks

Safety And Fashion With Collars And Leashes
kostenlose-pornos baltimore way week tickets are for sale

Are There Herbs to Prevent Snoring
Einfachporno.com it does not take tweens which will make monsters raised and skylanders and so self-made

Black Clothing Worn During Bereavement
Porno The desire to add

Tuxedo Types for Different Occassions
Einfachporno.com don’t like it that much

All To Know About Tailored Suits
Kostenlose Porno music and technology

The Fluctuating And Varying Fashion Trends For The Plus Sizes
black porn once connected on the top in this case