Czemu cios na wątrobę jest tak groźny ?

Zastanawialiście się kiedyś czemu cios na wątrobę jest częstą przyczyną nokautów w walkach bokserskich i kickbokserskich ? Oczywiście towarzyszy mu ogromny ból, ale ten ból oraz utrata kontroli nad ciałem nie biorą się znikąd. Jest to bardzo dobrze zaprogramowany mechanizm obronny naszego organizmu, którego działanie postaramy się wam przybliżyć.

Andy Souwer vs Artur Kyshenko, K-1 MAX

O ile KO po uderzeniu w szczękę czy skroń jest jak najbardziej logiczne i łatwe do zrozumienia, o tyle sytuacja, w której na deski posyła kogoś cios na wątrobę, często wywołuje u kibiców konsternację. Czemu on tak padł? Przecież nie dostał w głowę. Czemu akurat wątroba jest organem, który kończy tyle walk w nie mniej brutalny sposób co złamany nos czy szczęka?

Tekst powstał na podstawie artykułu “What Makes the Liver Shot so Devastating?” z portalu SciFighting.com

Na czym, od fizjologicznej strony, polega nokaut? W przypadku nagłego uderzenia (ciosu), który powoduje ruch obrotowy naszej głowy, a w konsekwencji doprowadza do uderzenia mózgu o czaszkę, układ nerwowy daje sygnał do rozszerzenia komórek krwi w całym ciele (z wyjątkiem tych w mózgu – te zostają zwężone by uniknąć odpływu z nich życiodajnej krwi).

Powoduje to nagły spadek ciśnienia, a organizm dążąc do przetrwania (dbając o możliwość dalszego przepływu krwi do mózgu) powoduje omdlenie, czyli nic innego jak ułożenie ciała w pozycji horyzontalnej, które to właśnie ma ułatwić transport krwi w ciele. To dążenie do przetrwania, najsilniejszy instynkt naszego organizmu, jest przyczyną omdlewania po silnym ciosie w głowę. To nie jest wada naszego gatunku. To, że po silnym ciosie (także w przypadku kiedy jest to cios na wątrobę) omdlewamy jest zaplanowane przez naturę i ma uzasadnienie.

Anatomia narządów

Postarajmy się odpowiedzieć sobie na pytanie – czemu nie tylko po ciosie na głowę, ale także po ciosie na wątrobę? Unerwienie wątroby jest ściśle związane z autonomicznym układem nerwowym, czyli tym który odpowiada za reakcje niezależne od woli (bicie serca, praca naczyń krwionośnych, jelit, itp). Współczulna część układu autonomicznego odpowiada także za reakcję w sytuacjach stresujących, takich jak zagrożenie.

Własnie ta część układu nerwowego odpowiada ze to jak wątroba reaguje na nagłe uderzenie w nią. Rozciągnięcie narządu spowodowane jest nagłą zmianą ciśnienia i odruchu tego nie jesteśmy w stanie powstrzymać w żaden sposób. Takie zachowanie (zmiana objętości) ma uchronić ten istotny narząd przed uszkodzeniem mechanicznym.

liver-picture_b0f3f54f6b0f5faa47213e2950e1c53e

Opadające ciało

Po odpowiednio silnym ciosie na wątrobę zawodnik może stracić panowanie nad ciałem i to “opada”. Czemu? Działa tu ten sam mechanizm co w przypadku nokautu po ciosie w głowę, z tą różnicą, że naczynia krwionośne w mózgu nie ulegają zwężeniu. Mózg nie jest zagrożony, nie istnieje ryzyko odpływu krwi z jego komórek więc organizm nie widzi potrzeby “wyłączania świadomości”.

Następuje sytuacja, w której naczynia krwionośne całego ciała ulegają rozszerzeniu (poza tymi w mózgu), ciśnienie krwi spada, ciało omdlewa w odruchu obronnym, ale jako że mózg nie traci ukrwienia zawodnik nie traci świadomości.

Esther-Lin-MMA-Fighting

Czemu akurat cios na wątrobę?

Badania dowodzą, że każdy narząd wewnętrzny może spowodować taki sam efekt, jednak to wątroba jest najbardziej odsłonięta na tego typu ciosy. Znajduje się ona bezpośrednio pod klatką piersiową, nieosłonięta przez żebra. Naukowcy wskazują, że organ ten powiększał się w cyklu ewolucji, gdyż zwiększało się zapotrzebowanie na jego “usługi”. Niestety klatka piersiowa nie rosła równocześnie i dla tego to wątroba jest najbardziej nieosłoniętym organem wewnętrznym podatnym na tego typu ciosy.

Chcesz dowiedzieć się czy trenując sporty walki możesz chodzić na siłownię? Zapraszamy do sekcji “Nauka w sporcie” gdzie wyjaśniamy kwestie naukowe związane ze sportami walki.