Gotu kola

Gotu Kola, tzw. Wąkrota azjatycka, albo centella asiatica jest ceniona ze względu na swoje właściwości prozdrowotne od starożytności. Występuje naturalnie w podmokłych terenach Azji, Afryki, Ameryk oraz Australii. Jest zaliczana do roślin adaptogennych o ogólnym działaniu wzmacniającym i rewitalizującym. Wspiera zdolności poznawcze i sprzyja nauce oraz pracy umysłowej, poprawia pamięć.

  • Pobudza krążenie obwodowe i mózgowe, usprawnia transport tlenu oraz substancji odżywczych do tkanek. Zmniejsza objawy chronicznej niewydolności żył, a także wpływa korzystnie na tkankę łączną żylaków. Powoduje poprawę u pacjentów z nadciśnieniem żylnym i działa ochronnie na układ sercowo- naczyniowy.
  • Jest inhibitorem acetylocholinoesterazy, w związku z czym zwiększa aktywność acetylocholiny
  • Triterpeny zawarte w wąkrocie azjatyckiej zwiększają aktywność neuroprzekaźników takich jak: dopamina, serotonina, GABA. Dzięki temu ma działanie przeciwdepresyjne, przeciwlękowe i wspomagające układu HPA
  • Zwiększa ekspresję czynnika BDNF, wspomaga regenerację neuronów
  • Działa antyoksydacyjnie i przeciwzapalnie. Działa anti-agingowo i ochronnie na komórki nerwowe. Kwas azjatykowy i jego pochodne zmniejszają apoptozę komórek poprzez obniżanie stężenia wolnych rodników nadtlenkowych oraz β-amyloidu, co sugeruje możliwość wykorzystania tych związków w zapobieganiu rozwojowi choroby Alzheimera oraz obniżeniu neurotoksyczności β-amyloidu.
  • Składniki aktywne zawarte w ekstrakcie powodują wzrost proliferacji fibroblastów oraz przyspieszenie syntezy kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego co jest pomocne podczas procesu regeneracji ran
  • W niektórych przypadkach wykazała działanie przeciwnowotworowe

Dawkowanie zależy od rodzaju i koncentracji ekstraktu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*