“MFC to gruba organizacja, ten pas jest ważnym trofeum ” – Michał Szmajda vs Fabian Hundt w walce o pas mistrzowski MFC – już 16 grudnia w Nowej Soli

Źródło: Facebook MFC / Autor: Marek Grzelka

Po raz drugi w historii gal Makowski Fighting Championship kibice zobaczą starcie, którego stawką będzie mistrzowski pas MFC. Szansę na jego wywalczenie dostanie jeden z najbardziej zasłużonych dla organizacji zawodników, jedna z ikon ringów MFC – Michał Szmajda, który w walce wieczoru o najważniejsze trofeum skrzyżuje rękawice z Niemcem Fabianem Hundtem.

Marka Makowski Fighting Championship to bez wątpienia najwyższa jakość sportowa, komplementowana w wielu zakątkach tego świata za poziom organizacyjny i sportowy. Marka budowana krok po kroku od 2009 roku, kiedy to w Nowej Soli odbyła się pierwsza edycja gali sportów walki. Każda kolejna edycja gali wskazywała obrany kierunek rozwoju – coraz większy profesjonalizm organizacji, konsekwentne umacnianie pozycji imprezy o najwyższym poziomie sportowym.

Tomek Makowski już rok temu zaczął myśleć o tym, by wprowadzić pasy mistrzowskie MFC i to bardzo dobre posunięcie, adekwatne do poziomu sportowego tej organizacji. Tomek nie zaczął od drugiej strony, choć są takie ruchy na polskiej scenie sportów walki, że najpierw robi się pasy, a potem na tej podstawie próbuje zbudować jakość. „Maku” najpierw zbudował niezaprzeczalną, wysoką jakość, a dopiero potem zdecydował się na własne pasy mistrzowskie, „Maku” jak mało kto ma do tego pełne prawo.

Pierwszy, historyczny bój o pas MFC miał miejsce we wrześniu w Zielonej Górze podczas 12. edycji gali. Po ciężkim, pięciorundowym pojedynku, pas mistrzowski MFC trafił na biodra Pawła Jędrzejczyka, niekwestionowanej ikony MFC, który w tym pojedynku pokonał Guillermo Bloklanda.

I to właśnie walkę o to trofeum zobaczymy 16 grudnia w Nowej Soli. Będzie on stawką walki w formule K-1, w limicie wagowym 72,5 kg. W jednym narożniku stanie Michał Szmajda z Maku Gym, w drugim Fabian Hundt z 8 Weapons Gym Lipsk. A że jest to bój o taką stawkę, zaplanowano ją na dystansie pięciu rund po trzy minuty.

Fabian Hundt ma zaledwie 20 lat, ale na swoim koncie ogrom robiących wrażenie sukcesów, jak choćby zwycięstwa na prestiżowych imprezach: MX Muay Xtreme w Bangkoku, gali na Patong Boxing Stadium, Topking World Series, gali na stadionie Lumpinee w Bangkoku.
– Trenuję od czterech lat w klubie 8 Weapons w Lipsku. W tym czasie przez rok mieszkałem, trenowałem i walczyłem w Tajlandii – mówi o sobie zawodnik z Lipska. Można zobaczyć w internecie walki z tego tajskiego wypadu, Niemiec robi wrażenie tym, co robi w ringu. Jego 188 cm wzrostu dają mu sporą przewagę, pięknie rozgrywa bój w dystansie, ale kiedy czuje, że jest szansa, świetnie szturmuje. Tajów kładł jak matka dzieci do spania. 

O zawodniku sporo wie Dawid Polok z Żarskiego Klubu Sportów Walki, nie tylko trener klubowy ŻKSW, ale także bardzo profesjonalny skaut, którego czujne oko wypatruje za naszą zachodnią granicą tych najciekawszych zawodników.

– Hundt wywodzi się z bardzo solidnego klubu 8 Weapons Gym Leipzig, to thaiboxer, sam klub słynie z tego, że jego topowi zawodnicy regularnie przebywają w Tajlandii, gdzie oprócz samych treningów walczą również na najważniejszych wydarzeniach. Tak też jest z Fabianem, który w 2016 wystąpił na legendarnym Lumpienee Boxing Stadium, gdzie zwyciężył. Ma za sobą dwie bardzo mocne wygrane walki z Tajami na galach MX Muay Extrime, gdzie walczy się na zasadach boksu tajskiego w piąstkówkach do mma. Walczył również na Topking World Series. W październiku miał okazję pierwszy raz walczyć w Polsce na gali Thai Battle Championship gdzie skrzyżował rękawice ze świetnie dysponowanym Jakubem Rajewskim. Walkę ta przegrał na punkty natomiast trzeba powiedzieć że po knockdownie w pierwszej rundzie pozbierał się i udowodnił że dysponuje bardzo twardą szczęką oraz wielkim sercem do walki – mówi D. Polok.

Co szczególnie wyróżnia Hundta i co sądzi o nim trener ŻKSW na tle jego rywala, Michała Szmajdy? – Michałowi oprócz wspomnianych wcześniej atrybutów może przeszkadzać również wzrost Niemca, jak się nie mylę 188cm. Zapowiada się mega widowisko w walce o pas i już nie mogę się doczekać tego pojedynku, ponieważ obu wojowników uważam za świetnych i wszystko może się wydarzyć – odpowiada D. Polok.

Fabian Hundt zapytany o markę MFC mówi: – Słyszałem, że MFC jest jedną z największych polskich gal i jestem dumny, że będę miał okazję reprezentować na tej gali mój klub i mój kraj.

Co wie o Michale Szmajdzie? – Wiem, że bardzo długo trenuje i że na tę chwilę ma za sobą więcej walk, niż ja, że ma ogromne doświadczenie. Co do walki, zamierzam rywala kontrolować silnymi ciosami – mówi niezbyt wylewnie, choć to zrozumiałe, Fabian Hundt.

I kiedy Hundt będzie stał w swoim narożniku, w ciemności i lekkiej niepewności, wtedy usłyszy: „z buta wjeżdżam, jednym strzałem wyłamuję zamek”. Od zawsze przy tym kawałku do ringu wychodzi Michał Szmajda.

Ostatni wyczyn Szmajdy z MFC 12 w Zielonej Górze, kiedy to znokautował Vlada Konskyego, tylko potwierdził jego wysoką markę. Michał odpłacił Słowakowi za nokaut z grudnia 2011 roku. – Doskonale wiedziałem, co to za rywal, bardzo twardy i potrafiący wykonać niespodziewaną akcję. Całą tę walkę biłem się na ogromnym ciśnieniu, bałem się, że w którymś momencie on coś trzaśnie znienacka. Kompletnie nie liczyłem, że go znokautuję, ale trafiłem i się udało – wspomina tamtą walkę Michał Szmajda.

16 grudnia Michał dostąpi zaszczytu walki o pas MFC. Trzeba powiedzieć krótko – zasłużył na tę walkę.  – Kiedy Paweł wywalczył ten pas w Zielonej Górze, powiedziałem wtedy: będę miał i ja. MFC to gruba organizacja, ten pas jest ważnym trofeum – mówi Michał.

Limit wagi to 72,5 kg. Niewiele. – Właśnie jestem chwilę po treningu, wszedłem na wagę, zostało mi doi zbicia jeszcze 6,5 kg. Trochę ostatnio chorowałem, nie było jak za bardzo mocniej trenować. Szybko łapię wodę i z tą wagą muszę się trochę męczyć – mówi reprezentant Maku Gym. 

Jak zaznacza, nowością jest dla niego pięciorundowy bój. – Nie walczyłem na takim dystansie nigdy, ale pracujemy z Tomkiem nad tym, żeby kondycyjnie się jak najlepiej przygotować – słyszymy od Michała.

Szmajda od Hundta jest niższy o kilka centymetrów. Ale to dla niego nie nowość, zazwyczaj bije się z zawodnikami wyższymi. – Z wysokimi lepiej mi się walczy, z resztą ja chyba nigdy się się nie biłem z kimś w moim wzroście, może raz – mówi zawodnik.

Trenuje tak, jak zawsze, nie ma tu większych zmian, choć zaznacza, że między MFC 12 a MFC 13 jest krótki czas. – Solidnie trenujemy, Maku zaplanował mocne sparingi, ze Sławkiem Przypisem, Łukaszem Pławeckim, na treningach dużo pracuję z Tomkiem, jest niższy, szybki, wymusza szybkość reakcji. Widzę po treningach, że Maku ma już wszystko pod tę walkę poukładane w głowie i tak właśnie pracujemy – mówi Michał.

Swojego rywala widział na gali w Słubicach. – Dobry zawodnik, bardzo dobrze zaczął, ale zgasł po bombie i to zdecydowało o przebiegu tego, co działo się później – ocenia krótko Hundta Michał.

Plan na walkę? – Nie układaliśmy jakiegoś precyzyjnego planu jeszcze, pewnie Maku już wszystko wie, więc muszę robić, co każe (śmiech). Na pewno muszę być gotowy na pięć rund, żeby ciągle odpierać ataki wysokiego gościa. Dziś oczywiście nie liczę na nokaut, będę na pewno kontrował, obijał, atakował, kopał doły, jak zawsze. A jak coś mocniej wejdzie, to będzie dobrze – podsumowuje Michał Szmajda.

Bilety na galę można kupić na portalu abilet.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*