Odpowiedzialność narożnika podczas walki, analiza podpowiedzi kierowanych do zawodników w przerwach miedzy rundami – Amit Batra Sport Scientist

Często głowa (wymiar mentalny) zawodzi w najważniejszych momentach pojedynku – czy narożnik może pomóc zawodnikowi w kontrolowaniu walki? Jeden z moich slajdów, które prezentuje podczas szkoleń dla zawodników i trenerów sportów walki.

Na podstawie 25 walk i 445 nagranych informacji zwrotnych (pomiędzy rundami) w boksie amatorskim wykazano, że:

U wygrywających – narożnik w mniejszym stopniu kierował skupienie zawodnika na uwagę wewnętrzną. Przejawem takich działań jest stosowanie komend typu:
“trzymaj ręce wyżej lub “więcej poruszania na nogach”. Lepiej jest się koncertować na rezultacie (celu) zadania niż na jego przebiegu. Np. golfista lub koszykarz nie powinien skupiać się na ruchu ręki/ramienia tylko na locie piłki.

Autorzy badania sugerują, że lepsze byłyby tutaj komendy typu: “celuj w brodę” lub/i “szukaj wątroby”.

U wygrywających – narożnik stosował mniej komend nakazujących w porównaniu do przegranych. Okazuje się, że w walce należy sugerować rozwiązania zawodnikowi i pozostawić mu pewną dowolność (autonomię) w wyborze rozwiązania taktycznego.

Jest różnica jeśli powiemy do zawodnika: “musisz uderzać prawym prostym” niż “postaraj się wyprowadzać więcej ciosów prawą ręką” albo “nie możesz kłaść się na linach” lepiej jest powiedzieć “postaraj się tyle nie kłaść na linach w tej rundzie ok?”

U wygrywających – narożnik stosował więcej feedbacku pozytywnego – tzn. po zakończeniu rundy skupiał się więcej na rzeczach dobrych niż tych złych. Komendy typu: “dobra kombinacja” albo “bardzo dobra praca ciałem” jest o wiele lepsza niż przez 60 sekund mówienie do zawodnika: “za często dajesz się złapać na jego tylną rękę ” lub/i “zdychasz.. co jest?”

Thank you Israel Halperin et al. for a great study which I can share in my country.

Źródło: Israel Halperin et. al. (2016) Coaching cues in amateur boxing: An analysis of ringside feedback provided between rounds of competition. Psychology of Sport and Exercise
Volume 25, July 2016, Pages 44-50

Odwiedź stronę Amita Batry

Odwiedź profil na Facebooku Amit Batra – Sport Scientist