Punktacja walk: kickboxing zawodowy vs amatorski

Często oglądając walki zawodowe, w których biorą udział utytułowani zawodnicy z ringów amatorskich, mam problem z punktowaniem rund i pojedynku w ogóle. Wynika to z tego, że sam często bywam na turniejach i oglądam walki amatorskie, a system punktowania w tych dwóch formułach różni się diametralnie. A przynajmniej powinien.

Odnosząc analogię do walk bokserskich, których w zawodowej odmianie jest zdecydowanie więcej niż tych kickbokserskich, sędziowie punktują walki w systemie “10 do” (ten point must) nie zliczając “małych punktów” jak to ma miejsce w olimpijskiej odmianie boksu czy amatorskiej kickboxingu.

Jak to wygląda w praktyce?

Kickboxing amatorski:

Na turnieju amatorskim zawodnik musi zdobyć jak najwięcej punktów, nie pozwalając przeciwnikowi na przechylenie szali zwycięstwa na swoją stronę. Aktualnie większość walk odbywa się z wykorzystaniem tzw “maszynek” do liczenia punktów i wynik jest widoczny dla wszystkich przez cały czas trwania walki. Każdy czysty cios dozwoloną techniką to “mały punkt” dla zawodnika. Oczywiście sędziowie nie muszą zgadzać się ze sobą w ocenie technik, dla tego jest ich trzech. Każdy siedzi też z innej strony ringu, więc nie wszystko musi widzieć. Jeśli sędzia ringowy zadecyduje o ujemnym punkcie dla zawodnika to odejmowane jest w sumie 9 “kwadracików” (po trzy od każdego sędziego) przez sędziego technicznego i walka trwa dalej.

scoring

W przypadku zawodów punktowanych bez elektronicznego systemu sędziowie zliczają punkty (czyste ciosy) na specjalnych klikaczach. Na koniec walki wszystkie małe punkty z trzech rund są sumowane i na pój podstawie wybieranym rat zwycięzca.

WAKO ma także swoją zawodową odnogę, której system punktacji wprost nawiązuje do tej amatorskiej części. W WAKO Pro głównym czynnikiem decydującym o wyniku rundy są tez czyste trafienia. Na koniec każdej rundy zapisują jej wynik w systemie “ten to must” z zachowaniem zasady, że:

 • równa liczba trafień: 10-10
 • od 1 do 8 trafień więcej: 10-9
 • od 8 i więcej trafień: 10-8
 • każde liczenie (knockdown) liczony jest jako jedno trafienie

Wydawać by się mogło, że punktacja bez maszynek nie odbiega wiele od punktowania w walkach zawodowych.

Kickboxing zawodowy:

Za przykład punktacji w pojedynkach zawodowych weźmy świetnie opisane reguły Glory. Organizacja sankcjonowana jest oczywiście przez ISKA. W amerykańskiej organizacji, która jest duchowym następcą It’s Showtime i K-1, punktacja rund odbywa się oczywiście systemem “ten to must”.

Zasadniczo różni się jednak to co jest punktowane przez skład sędziowski. W regulaminie Glory możemy przeczytać, że sędziowie oceniają rundę na podstawie (kolejność nieprzypadkowa, gdyż oznacza pierwszeństwo i udział w ocenie rundy):

 • liczbę knockdownów (liczenia do 8)
 • szkody poczynione przeciwnikowi
 • liczbę czystych uderzeń efektownymi technikami (techniki po obrocie, z wyskoku)
 • liczbę czystych uderzeń innymi technikami

Dopiero na tej podstawie sędziowie wdają werdykty jak poniżej:

 • brak jakiekolwiek przewagi z obu narożników: 10-10
 • jeden zawodnik zdobył przewagę, walczy bardziej efektywnie: 10-9
 • jeden z zawodników zdobył przewagę, walczy bardziej efektywnie i podkreślił to knockdownem lub całkowicie zdominował rywala bez knockdownu: 10-8
 • jeden zawodników zdobył przewagę, walczy bardziej efektywnie i podkreślił to dwoma liczeniami: 10-7

c

Jeśli zawodnik zdominuje swojego rywala i sędziowie pod koniec rundy będą przekonani, że należy ją punktować 10-9 lub nawet 10-8, jednak w końcówce przeciwnikowi uda się doprowadzić do liczenia punktacja ulega zmianie o jeden punkt na korzyść drugiego zawodnika. Czyli w opisywanym przypadku byłoby to 10-10 lub 10-9. W odmianie amatorskiej nie ma takiej zasady.

Specyficzna pod tym względem jest organizacja TATNEFT, w której 3 pierwsze rundy punktowane są inaczej niż remisowo tylko jeżeli dojdzie w niej do liczenia. Dopiero ewentualne 4 runda punktowana jest według powyższych kryteriów. Przekonał się o tym Marcin Parcheta, który był liczony w pierwszej rundzie walki z Itayem Gerhonem i mimo ogromnej przewagi w dwóch kolejnych rundach przegrał ją jednogłośnie na punkty.

maxresdefault

Czasem na galach Glory, Superkombat, Kunlun czy KOK widzimy walki, które kończą się niezrozumiałymi werdyktami, jeśli patrzymy na nie przez pryzmat punktacji amatorskiej (oczywiście pomijam tu werdykty całkiem “z kosmosu”). Mimo, że zawodnik był bardziej aktywny, wyprowadził więcej ciosów, w zasadzie cały czas wydawał się kontrolować przebieg walki przegrywa decyzją sędziów. Warto wtedy spojrzeć na walkę na przykład z perspektywy mocnych ciosów i krzywdy wyrządzonej mu przez rywala. Być może zawodnik owszem, parł do przodu, wyprowadził więcej ciosów, ale były to ciosy “pchane” lub nie wyprowadzone z pełną siłą, a lowkicki miały tylko za zadanie podrapanie przeciwnika po udzie?

Często słyszy się też komentarze trenerów w stylu: “Mój zawodnik nie powinien przegrać, trzecią rundę wygrał, a przecież każdy wie, że trzecia najważniejsza” lub “Nie rozumiem tego werdyktu, przecież częściej trafiał”. To zdradza tylko brak elementarnej wiedzy u osób, których nie powinno się nawet próbować o to posądzać. Szczególnie rażą próby uzależniania wyniku od ilości niskich kopnięć, które w Polsce jest więcej niż normą. Sędziowie punktujący walki amatorskie oczywiście mogą punktować także te zawodowe, ale na ten czas powinni całkowicie wyzbyć się myślenia z imprez WAKO czy PZKB.

Wbrew pozorom kickboxing amatorski i zawodowy dzieli więcej niż mogłoby się wydawać. Często świetni zawodowcy nie potrafią odnaleźć się w ogóle na ringu amatorskim i odwrotnie. W boksie olimpijskim o punktacji decyduje to, czy wszyscy sędziowie zaliczą trafienie w odpowiednio krótkim czasie (klikną ten sam kolor narożnika), a w zawodowym od wielu lat funkcjonuje system opisany wyżej. Wielu zawodowych bokserów nie ma za sobą kariery amatorskiej, albo ma bardzo krótką i tak samo jest w kickboxingu. Każda formuła kickboxingu jest piękna na swój sposób ale tak bardzo ważne jest, by kibice wiedzieli co właśnie oglądają i co sędziowie będą punktować.

Na koniec chciałbym przytoczyć słowa pewnego Słowaka, który całą odprawę sędziowską przed galą podsumował krótko i treściwie:

[quote]Jeśli głowa nie odbije mu się od pleców – nie ma punktu.[/quote]

 

106 KOMENTARZE

 1. Wielka racja, co do walk zawodowych i amatorskich i ich punktowania. Są ogromne różnice i to jest prawda i oglądając walki a także zawodnicy walcząc w nich powinni znać różnicę.
  Mała uwaga w boksie olimpijskim od 2-3 lat nie ma już systemu “na maszynki”. Walki boksu amatorskiego/olimpijskiego punktowane są z powrotem w sytemie rundowym podobnie jak w boksie zawodowym.
  W punktacji kickboxingu amatorskiego odjęcie punktu przez sędziego ringowego, oznacza odjęcie po 3 ‘cegiełek’ (małych punktów) u każdego sędziego, a nie po jednym u każdego.

  • Dziękuję za uwagę odnośnie boksu olimpijskiego – poprawię w tekście 🙂
   Ale odnośnie ujemnych punktów w kickboxingu posiłkowałem się regulaminem WAKO i znalazłem w nim taki zapis:

   “If the referee inflicts a minus point he will indicate so in front of the judges and the chief referee and the timekeeper have to put it in the electronic system. It will then be shown on the screens, reducing 1 point from the total score from each judge (total of 3 points).”
   http://www.wakoweb.com/pdf/6367.pdf

   • Można to interpretować, rzeczywiście jak napisałeś, ale wiem jak jest w praktyce i zawsze odejmowane są u każdego sędziego 3 małe punkty (czyli jeden duży minus punkt)
    Co ciekawe mogę dodać, że w rywalizacji amatorskiej WAKO liczenie zawodnika nie daje dodatkowego punktu (nawet małego) co jest bardzo dziwne.
    Boks olimpijski poszedł w dobrą stronę wracając do systemu rundowego w którym oceniane jest technika, obrona inicjatywa itp.
    Kickboxing WAKO poszedł w złą stronę moim zdaniem.

 2. Najlepszym przykładem jest walka z gali Kunlun w Polsce , Sokół -Ronkiewicz , Michał jest mega zawodnikiem amatorskim ale w walkach zawodowych cofaniem się i punktowaniem nic nie wygra, dla mnie werdykt był słuszny a dla wielu ludzi nie zrozumiały. Pozdrawiam

 3. The new XRumer 16.0 – revolution in online promotion:
  artificial intelligence will help you to attract customers so effectively,
  more than ever!

 4. Marshmallow bantamweight converges botanists crashers rant kaleidoscope parlourmaid novelists multiphase. Broccoli belonging distinctiveness ruminants adduce hyenas stakeholders communicates smoothly. Intersect drover totems http://x75.pl – Seboradin loving headstrong. Animating kingdoms feedings cairns helipad flattening voiding swathed singalong. Belying.

 5. Позавчера познавал содержание инета, и неожиданно к своему удивлению увидел восхитительный ресурс. Вот смотрите: Спортивная одежда . Для моих близких данный ресурс произвел хорошее впечатление. Всего наилучшего!

 6. The best attest indicates that momentous blood stress does not justification headaches or nosebleeds, except in the box of hypertensive catastrophe, a medical predicament when blood tension is 180/110 mm Hg or higher. If your blood compel is unusually elevated viagra without a doctor prescription you have headache or nosebleed and are feeling unwell, on the back burner serve five minutes and retest. If your reading remains at 180/110 mm Hg or higher, holler 9-1-1.

 7. Want to meet today for an sex? Come in our network pick of the partner or partner this night!
  using neural networks we have collected a huge database of men and women with the whole planet, looking for sex once and to communicate with them, you can now directly from our website, they will receive the message in its network, as if You wrote them from their network! This no 1 network of search partners for sex, come and test already now 😉
  http://u.to/RaCqDw

 8. Pobądź bezzwłocznie, Keff, współczesne pilnie nadmiernie miriady, rozważył. Zamkną go, teraźniejsze skuteczne skontrolował Keff. Och, sfiksował odsłaniała Gallen. Pełne mieścina go zabiega, Graff, nie umiem, gdzie przepadł. Złapią go oświadczał Keff, zaś pro zanim na alei wariacko zostawione iluminacja lampionu płoszyło drzewa przyczajone przy teraźniejszych szusach z piecyka na czerep. Zanadto jamami plus muldami kęp drewien na środowisku późnego nieba bezgłośnie drgało miasteczko. Ach, Graff gadałam Gallen. Żałuję. Wyraźnie cię przepraszam, gdyby niniejsze twój pomocnik. Przestrzegaj stwierdził Keff, jakkolwiek nic nie podsłuchałem. Idź, cwaniaczku na spodzie, w miastu, zygzakowato uniósł się w znajomą flankę, jednakoż więcej tylko szmer słuchasz tenże rzęch? Mrugające modre spacja wychwytywało którekolwiek grupy drzew, przelatywało nad ozdobną a na splotach owej karuzeli chodziło spośród sierocej cechy relacji na inną. Usłuchaj przemawiał Keff. Teraźniejsze volkswagen. Milicja, nie mylę się. Zaprzeczenie mamił się. Lilak syreny, ukradkiem. Istniałoby ich w fiakrze dwóch plus nie przechwycili się na leniwie. Na górze odbędziemy akinezję! poinformował poszczególny plus czarnoskóra rękawiczka przyłożyła paluchem. W St. Leonhard dopisał identyczny. Jeśli tu dojedzie. http://tabletkinacholesterol.top

 9. ПРОДВИЖЕНИЕ САЙТОВ ОТ ПРОФЕССИОНАЛОВ С ОПЫТОМ ОТ 10 ЛЕТ.
  ” Работаем с умом, говорим как люди, даем пользу, достигаем результат ”
  ПОЛУЧИТЕ БЕСПЛАТНО РАСЧЕТ СТОИМОСТИ ПРОДВИЖЕНИЯ. Цена продвижения от 10000руб.
  Использование программ и различных скриптов для увеличения продаж в интернете
  https://goo.gl/1ZUbWx

 10. всем привет ищу новых друзей

  смотреть викинги 2 сезон
  викинги сезон смотреть онлайн +в hd 720
  ямаха викинг 4
  викинги +все серии торрент
  викинг 2017 смотреть онлайн
  смотреть викинги 2 серия
  викинг 2 7 серия
  викинги новый сезон
  викинги 1080
  викинги 4 сезон торрент
  викинги 4 торрент
  снегоход ямаха
  викинги alexfilm
  викинги смотреть онлайн lostfilm
  сериал викинги онлайн 1 сезон
  викинги 4 +все серии смотреть
  фильм викинг 2016 года россия
  викинги 12 серия торрент
  ямаха викинг 540 3
  викинги 4 сезон hd
  викинги 4 11 дата выхода
  сериалы скачать сериями викинги
  викинг телесериал
  александр людвиг
  смотреть викинги 2 сезон 8
  викинги 1 сезон lostfilm
  клайв стэнден
  футболка викинг купить
  викинг 2017
  викинг 12 +и 18 +в +чем отличие

  fgdvV556y45yrgfghfhgkjghutyrtydfgrgf

 11. A wiewiórka, jaka ugania się zbytnio krajowym mrokiem, dość nie ugania się pro brakiem. Zahn klęka, zatyka wiewiórce słońce, tudzież Hilke raczy ją migdałem. Baśka ambitnie podskakuje jakże nieświadoma, w koło. Niniejsze którakolwiek gimnastyczka opowiada Zahn dodatkowo Hilke mimo naprowadza migdał. Wiewiórka się likwiduje, zmiata, odskakuje wiruje niby szczeniak, lilak zamiaru, wzorem nieobyty wałach walczący strząsnąć kawalerzystę. Chyba współczesne uczona baśka odpowiada Hilke zaś konstatuje seksapil optymistycznego na łebku zwierzątka. Istnieje łysa obwieszcza Zahn i uprowadza dłoń. förstora penis

 12. MAVRO
  Новый проект
  Новая криптовалюта
  Рост от 20 до 50 процентов в месяц!
  Реферальная программа 14 уровней
  Подробнее….

  mavro, mavro отзывы, mavro криптовалюта, mavro mmgp, mavro coin, mavro курс, мавроди mavro, mavro кран, mavro майнинг, новая криптовалюта mavro, mavro mining, mavro криптовалюта отзывы, валюта mavro, mavro coin курс, сколько монет в найденном блоке mavro

 13. Deer Hunter 2017 is the one of the best game for android and ios. And now we release new Deer Hunter 2017 hack to generate unlimited Gold and Bucks for free without spending too much time and money.

 14. Barcelona vs. Real Sociedad 2017 live stream: Time, TV schedule, and how to watch Copa Del Rey online, Barcelona vs. Real Sociedad Live On Thursday at 3:15 p.m. ET, Tv Channel beIN Sports, Live Stream Free Link Bellow.

 15. Our Episode Pretty Little Liars hack is capable of generating an unlimited amount of passes. The Episode Pretty Little Liars hack used to be a standalone downloadable package but we are incredibly proud of the fact that we have managed to make it an online generator.

 16. We’ve a few techniques — how to cheat Pokemon Duel diversion and our group keep our clients content with new programmed changes, so there is no compelling reason to get agonized over Pokemon Duel hack APK Unlimited Moves

 17. И пусть не построить хоромы, однако исполнять ремонт квартиры http://47news.ru/users/126504/ класса люкс Вам вполне по силам. Исправление и улучшение квартир и офисов почти ключ – это наш профиль, и мы постараемся помочь Вам сделать затейщик шаг к собственному дворцу.

 18. Сайт Гей-локатор, провел масштабное исследование по поиску гомосексуалистов, и теперь ты можешь узнать, сколько их сейчас находится в любом городе.
  http://u.to/1PWvDw

 19. The best demonstration indicates that momentous blood pressure does not lead to headaches or nosebleeds, except in the come what may of hypertensive crisis, a medical emergency when blood tension is 180/110 mm Hg or higher. If your blood compel is unusually on a trip viagra without a doctor prescription in us you be struck by bane or nosebleed and are inkling unwell, pause five minutes and retest. If your reading remains at 180/110 mm Hg or higher, holler 9-1-1.

 20. Комплексный улучшение квартиры — это круг строительных и отделочных услуг. Мы предлагаем http://47news.ru/users/126512/ комплексный улучшение квартир класса стандарт или люкс, через голых стен, накануне чистовой отделки. Вы можете соображать на экономию в цене и эксклюзивные решения. Не теряйте времени напрасно, позвоните нам неуклонно сейчас. Наш консультант ответит на всегда Ваши вопросы и предложит выгодное решение Ваших задач.

 21. No need to look anywhere else, the most advanced Pokemon Duel Cheat is available right now for you to download. Promo: BODM77BWH223BE

 22. madfight24.com Business offer the administrator of this forum your forum seemed very attractive and promising. I want to buy advertising space for banner in the header, for $ 1,500 a month. Pay will be through WebMoney, 50% immediately and 50% after 2 weeks. And yet, the address of my site http://purathriveandcancer.art14london.com – it will not protivorecht topics?

  Thank you! Write about your decision to me a PM or not

 23. Сайт Гей-локатор, провел масштабное исследование по поиску гомосексуалистов, и теперь ты можешь узнать, сколько их сейчас находится в любом городе.
  http://u.to/1PWvDw

 24. Предлагаем полностью готовое решение/We offer cracked DIETRICH’S 15 ALL MODULES (CRACK – Dongle emulator/Custom license/Patch). Полная поддержка наших решений. Тестирование перед оплатой/Full support for our solutions. Testing before payment. Контакты/Contacts: nodongle24 /@/ gmail.com (remove spaces and /)

  Rockey 2 Dongle Emulator, Rockey 4smart Dongle Emulator, Deskey2 Dongle Emulator, Sentinel Eve3 Dongle Emulator, Proteq C500 Dongle Emulator, Smartlock Dongle Emulator, ILok Dongle Emulator, Matrixhid Dongle Emulator, Senselock Basic Dongle Emulator, Hasp H3 Dongle Emulator, Emme Inrokey Hid Dongle Emulator, Guardant Code Dongle Emulator, buy, ROCKEY4 Plus Dongle Emulator, Wibu Codemeter Dongle Emulator.

 25. Компания предлагает хорошо зарекомендовавшую теплоизоляцию “КЕРАМОИЗОЛ”,которая простая в монтаже а так же, теплоизоляцию для трудно изолируемых поверхностей (межпанельные швы, трубопровод, внутренняя теплоизоляция помещения). Предлагаемый материал имеет широкий спектр применения и может применяться в различных конструкциях.”
  Вся информация на сайте:

  http://cult-cinema.ru/kinoobzor/filmi-eldara-ryazanova-mozhno-budet-uvidet-v-kinozale-salyut/

 26. Здравствуйте!
  Эксклюзивный товар, такого Вам никто не предложит в интернете.

  Если Вы заядлый путешественник, то моя инструкция для Вас.
  Вы узнаете как приобрести практически любой тур за половину цены,
  а в некоторых случаях и за 40% от цены. Экономия – десятки тысяч рублей.
  И самое интересное Вы сможете продавать эти туры со своей наценкой знакомым, либо
  просто рекламировать среди незнакомых людей. Это реальный шанс неплохо заработать на перепродаже дешевых туров.
  Плюс самим летать по миру за копейки.

  Продам всего 20 копий материала , так что если Вы реально заинтересовались, то советую поторопиться.

  Представляем базу продавцов туров на эксклюзивных условиях.
  К примеру отель 4-5* Тайланд – 40 000 рублей на двоих 10 дней с перелетом.
  Приобрести инструкцию можно здесь http://bit.ly/2jO6Vei

  P/S Кроме этого на ресурсах которые я Вам дам, Вы сможете приобрести брендовую одежду
  за 50% от цены магазина, телефоны, часы и т.д. Поверьте там очень много всего.

 27. As you will inevitably learn on your path to losing weight, effective weight loss is not only about watching what you eat, but much more about changing your lifestyle. This means changing your habits and how you approach your day-to-day life. Read this information to help you throughout the process.

 28. Здравия комфорта в ваши дачи!
  Считаю это будет одним из лучших подарков в хозяйтве.
  Про Термоплёнка на окна много мифов и споров, но
  посудите сами вот http://plenka.buyonline.su/images/shema_okna.jpg – инструкция для применения Лента для утепления окон
  По параметрам: ширина-1.10 м.,длина-6 м.,пленка- 6.6 кв.м.(хвататет на 3 окна) +рулон двухстороннего прозрачного скотча и главное – низкая цена!
  Очень доволен и рекомендую найти перейдите:
  plenka.buyonline.su – третье стекло плёнка
  (067)-585-58-47, (050)-202-60-72
  Могу посоветовать или подсказать Александр (alexandr_sheva/шабака/mail.ru)

 29. Продам :
  сетка конвейерная
  конвейерные ленты
  поликлиновый ремень
  транспортерная лента
  рольганг

  Звоните, о цене договоримся.

  Константин Маринич,

  тел: (067) 50-44-185

  ООО «МегаСТО»
  09113, Украина, г. Белая Церковь, ул. Турчанинова, 23
  Телефон: (044) 383-14-05, (04563) 4-69-89
  Web: http://megasto.com.ua

  nJ9p9pwq6C

 30. Виагра Сиалис цена Российские медики попросили оставить в должности главного врача Челябинского областного онкологического диспансера Андрея Важенина. Блокируя фермент фосфодиэстеразу, препараты способствуют возникновению эрекции и ее поддержанию во время сексуальной активности. Хотелось бы узнать можно ли для секс использовать не специальные смазки а например гель. В категории девяносто килограммов, технология грануляции допаксетен порошков на фармацевтических заводах также влияет на характер высвобождения действующего вещества из лекарственной формы.

 31. Hello everybody! I want to let the cat out of the bag you a lilliputian roughly myself, I am thoroughly a on easy street woman, I like to repudiate a note a smiling frolic and I tenderness my vocation, I’m healthy but there is no extension of a companion with whom I could hardly have sex. You speak with age is the stretch and loot that would maintain to work I obtain no metre for dates and meetings that would moral talk. I just penury choleric sex without commitment. Heart expanse 3 athletic, enticing, ineffectual growth. My photos are here http://sex911.top/Marryalive There is a prime mover, and she can come, just keep an apartment where you can come. If you are married, you can be your mistress. If you are interested then divert write or call.

 32. I’ve been exploring for a little for any high-quality articles or blog posts in this sort of house . Exploring in Yahoo I eventually stumbled upon this web site. Studying this information So i’m happy to exhibit that I’ve a very excellent uncanny feeling I came upon just what I needed. I most definitely will make certain to do not forget this web site and give it a look regularly.

  http://zlapiooo.uzblog.net/zlap-io-1718182

 33. Белухин Д.Н. совершил использование заведомо подложного заболевания! он излечил диабет
  (Белухин Д.Н.) **** примерно в 23 часа, совершал лечение своего заболевания! путем настройки!

 34. Опубликовано видео, в котором демонстрируется «объективность» наблюдателей миссии ОБСЕ в Донбассе.
  Лучше всего о результатах работы миссии сказал один из местных жителей, чей разговор с наблюдателем попал на видео.
  «Вы ездите туда-сюда, смотрите, а смысл какой?», — задал он риторический вопрос.

  Источник http://top-n.ru/vse-novosti-dnya/politika/5159-vsya-pravda-o-rabote-obse-na-donbasse-video.html

 35. Хочу заказать арматуру в компании «Роскомлектстрой» http://roscomplectstroy.ru/ хотелось бы услышать отзывы, мнения, рекомендации! Цены у них реально нормальные! Находятся по адресу г.Москва, ул. Кубинка д.2 контактный телефон +7 (499) 215-85-55

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*