Ocena zawodnika pod sporty walki. Jakimi ćwiczeniami można sprawdzić aktualną formę kickboksera ? – Amit Batra Sport Scientist

Od jakiegoś czasu próbujemy przekonywać Was, że sporty walki to nie tylko trening powtarzany codziennie i zwykłe przesuwanie limitów wytrzymałości, siły i szybkości. Aby te wszystkie jednostki treningowe “zagrały” podczas walki potrzebna jest specjalistyczna wiedza, do której dostęp jest obecnie coraz łatwiejszy. Dziś zapraszamy do zapoznania się z najważniejszymi testami, dzięki którym można ocenić sprawność zawodnika.

ANALIZA SKŁADU CIAŁA

W formule 1 zamiast tuningować silnik raczej poszukuje się rozwiązań, które pomogłyby jeszcze bardziej odciążyć zbędną masę pojazdu. Zachowując taką samą moc (mięśni lub silnika) i pozbywając się zbędnej tkanki tłuszczowej otrzymujemy więcej koni mechanicznych w przeliczeniu na kg masy. Trzeba pamiętać, że zbędny balast w postaci tkanki tłuszczowej wymusza użycie większego nakładu energii (siły) aby pokonać bezwładność ciała. Sporty walki wiążą się też z rywalizacją w ustalonym limicie wagowym więc lepiej jest pozbyć się zbędnych kg z tkanki tłuszczowej aniżeli z masy mięśniowej.

TEST SIŁY MIĘŚNIOWEJ – KOŃCZYNY DOLNE I GÓRNE

Test siły kończyn dolnych można przeprowadzić za pomocą 1- RM ( ang. 1 repettion maximum) w przysiadzie ze sztangą. Analogiczne, przeprowadzamy test dla kończyn górnych w wyciskaniu sztangi leżąc. Zawodnicy klasy mistrzowskiej w dyscyplinach grapplingowych odznaczają się większym poziomem siły mięśniowej w porównaniu do zawodników na niższym poziomie sportowym. Podobnie jest z zapaśnikami jeśli chodzi o wyciskanie sztangi leżąc – wygrywający zawody zazwyczaj cechują się większym poziomem siły od kolegów. Pamiętajcie aby 1- RM wypadł maksymalnie w 4-5 podejściu. Pomiędzy próbami zachowajcie od 3 – 5 min przerwy.

MOC MIĘŚNIOWA – KOŃCZYNY GÓRNE I DOLNE

Moc kończyn dolnych sprawdza się za pomocą czujnika, który umożliwi nam rejestrację szybkości pokonywanego oporu. Wykonujemy tzw. „squat jump” czyli wyskok z przysiadu ze sztangą z różnym obciążeniem zewnętrznym. Zaczynamy od pustej sztangi i kontynuujemy próby z obciążeniem 25, 50, 75 i 100% masy własnego ciała. Dzięki znajomości obciążenia i prędkości pokonanego oporu możemy obliczyć moc dla całej krzywej siła – prędkość. Test ten wykonuje się aby sprawdzić:

  • jakie obciążenie jest optymalne do rozwoju mocy maksymalnej
  • czy zawodnikowi brakuje więcej treningu w zakresie dużego lub małego oporu zewnętrznego

Możemy mieć 2 zawodników, którzy posiadają taki sam rekord w przysiadzie, aczkolwiek opór 20 kg pokonują z całkowicie różną prędkością i generują inny poziom mocy. Moc mięśniową dla kończyn górnych określa się na podstawie balistycznego wyrzutu sztangi leżąc – procedura jest analogiczna jak przy „squat jumpie”.

SKOK DOSIĘŻNY Z ZAMACHEM (ang. countermovement jump)

Skok dosiężny z zamachem jest najprostszym i chyba najbardziej praktycznym sposobem oceny mocy mięśniowej kończyn dolnych. Można go przeprowadzić wszędzie oraz przy niewielkim nakładzie czasu i sprzętu. Wynik CMJ mówi nam o efektywności cyklu rozciągnięcie – skurcz. Wynik dobrze jest przekonwertować wzorem Seyersa na moc, który wygląda tak:

P(Watts) = 60.7 x wysokość skoku (cm) + 45.3 x masa ciała (kg) – 2055. Następnie wynik podzielić przez masę ciała (kg). Zawodnicy praktykujący sporty walki w zależności od kategorii wagowej osiągają wyniki od 45 – 65 cm. Na rysunku poniżej dokładne dane z podziałem na kategorie wagowe.

CMJ może służyć jako monitoring zmęczenia naszych zawodników. O tym pisałem na blogu na mojej stronce – https://bit.ly/2GJhTkZ

Sprawdźcie, a dowiecie się jak interpretować wyniki aby odpowiednio dozować obciążenia swoim zawodnikom.

TEST VO2max

Test maksymalnego poboru tlenu (VO2max) przez wielu zawodników i trenerów uważany jest za zbędną informację. Znam wielu fighterów z wynikiem poniżej przeciętnej ale świetnie radzących sobie w klatce/ringu pod względem kondycyjnym. Dlaczego? Po pierwsze testy diagnostyczne służą jedynie kontroli efektów treningowych. Po drugie wiele osób w tym teście skupia się tylko na jednym wskaźniku, który w dłuższej perspektywie jest bardzo oporny na zmianę (trening) – tak to jest właśnie VO2max.

Lepszym parametrem jest wentylacja minutowa płuc, próg przemian beztlenowych oraz restytucja (o tym post poniżej). Prawda jest taka, że w ringu samo VO2max nie walczy. W walce liczy się również buforowanie kwasicy metabolicznej, siła mięśniowa, szybkość i wiele innych zdolności motorycznych. Wytrzymałość tlenowa daje nam podstawę do podejmowania wszelkich czynności ruchowych, a także w dużym stopniu odgrywa rolę w regeneracji pomiędzy rundami.

Podsumowując: jest mała szansa, że bez przygotowania tlenowego wygrasz walkę niemniej jest bardzo duża szansa że bez odpowiedniego przygotowania systemu krążeniowo – oddechowego ją przegrasz! Sporty walki nie uznają kompromisów w tej kwestii. Średnie wartości w UFC to 58 – 60 ml/kg/min.

TEMPO RESTYTUCJI

Tempo restytcji świadczy o tym jak szybko wypoczywasz. Podczas treningu możemy to bardzo szybko ocenić za pomocą sport – testera, dzięki czemu możemy na bieżąco kontrolować obciążenia treningowe. Po dynamicznym wysiłku fizycznym dobrze sprawdzić o ile ud/min opada częstość skurczów serca. Po minucie musi to być wartość przynajmniej o 20 % niemniej warto to zawsze odnosić do % HR max niż do absolutnej wartości w ud/min. Jeśli w przerwie pomiędzy rundami HR obniży się zaledwie o 10 % a Twojemu przeciwnikowi o 25 % to jak myślisz, kto posiada większy bufor zanim dojdzie do eksploatacji sinika na maksymalnych obrotach??

Chciałbyś skorzystać z indywidualnych konsultacji? Zapraszam do kontaktu.

Odwiedź moją stronę internetową.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*