Świetny początek Biało-Czerwonych – 13 zwycięstw w 1 dniu na Mistrzostwach Świata w Dublinie

Aż 13 reprezentantów Polski wygrało swoje wtorkowe walki w eliminacjach Mistrzostw Świata WAKO w kickboxingu w formułach Pointfighting, Light Contact, Full Contact, które rozpoczęły się w Dublinie. Biało-Czerwoni ponieśli zaledwie 4 porażki.

Pierwszego dnia rywalizowało 16 Polaków, bowiem już 2 pojedynki, do tego zwycięskie, stoczyła Paulina Jarzmik. – W pointfightingu wygrała z dobrą zawodniczką, jaką jest Irlandka Browne, zaś w light contact pokonała Bułgarkę Chilingirovą. Zwycięstwa odniosły też m.in. Dorota Godzina w light i Emilia Szabłowska w pointfightingu. Emilia wygrała z Mistrzynią Europy Juniorek Norweżką Bjornestad Naess – powiedział trener reprezentacji LC i PF Piotr Siegoczyński, na co dzień pracujący w X Fight Piaseczno.

Jedna z najbardziej doświadczonych polskich zawodniczek Dorota Godzina zwyciężyła Chorwatkę Regvat. Stawką był ćwierćfinał wagi -55 kg.

– Rywalka starała się dużo kopać, pierwsza runda była wyrównana, ale ostatecznie skończyła się moją lekką przewagą. W drugiej mocno skracałam kopnięcia Chorwatki i wypracowałam dużą przewagę, którą utrzymałam do końca. A teraz mam Słowenkę, z którą już kiedyś wygrałam – mówi Dorota Godzina.

Do 1/8 finału awansował Łukasz Wichowski (-79kg) po wygranej z Austriakiem Gollobem.

Zwyciężyłem wyraźnie 3-0, dominowałem w każdej rundzie szczególnie pod względem szybkości i celności. Zadałem też sporo kopnięć na głowę. O ćwierćfinał zmierzę się z Chorwatem Baksiciem. Domyślam się, że będzie dużo kopał. Nie ma większego znaczenia, że zacząłem od 1/16 finału, bo trzeba pokazać swoją przewagę w każdej walce – powiedział Łukasz Wichowski.

Niestety odpadł aktualny Wicemistrz Świata Kick Light Wojciech Wiśniewski. W Belgradzie startował w wadze -79 kg, w Dublinie była to kategoria -84 kg. Przegrał dziś z Rosjaninem Denisem Martsevichem. – Lekko nie będzie, to są MŚ i przypadkowych zawodników nie ma na takich turniejach – prognozował przed walką jego trener z klubu Zamek Expom Kurzętnik Leszek Jobs.

Najlepiej polscy kickbokserzy walczyli w 1 dniu zawodów w formule Full Contact. – W dzisiejszych eliminacjach wygraliśmy 6 walk i ponieśliśmy 1 porażkę. Przed czasem w swoim pojedynku triumfował Robert Krasoń, a na punkty Gabriela Bednarowicz, Emilia Czerwińska, Piotr Odważny, Kacper Frątczak i Mateusz Kubiszyn – powiedział trener kadry narodowej FC Radosław Laskowski.

Walcząca w wadze -56 kg debiutantka Gabriela Bednarowicz pokonała Kanadyjkę Beckenhauer 3-0. – Debiut – super. Chyba każda runda była moja. Czuję się dobrze, teraz odpoczynek i wyczekuję kolejnej walki. Wcześniej byłam na Pucharze Świata i zajęłam tam drugie miejsce. Na jaki wynik mnie stać w Dublinie? Jest wiele czynników składających się na to, ale zrobię wszystko co będę potrafiła, żeby uzyskać odpowiedni efekt poświęconego czasu i energii na przygotowania – powiedziała.

Tylko jedna walka od medalu dzieli też Emilię Czerwińską w wadze -60 kg. Na inaugurację irlandzkiego turnieju wygrała niejednogłośnie z Serbką Svonją. – Było ciężko, ale to dopiero początek zmagań. Jutro jedna z lepszych zawodniczek z Norwegii. To mój pierwszy start w full contact w MŚ. Uważam, że jest realna szansa na złoty medal – mówiła Emilia Czerwińska, która ma niewielką kontuzję łokcia.

Natomiast mieszkający w Lubaczowie, a trenujący w Jarosławiu na Podkarpaciu Mateusz Kubiszyn (-81 kg) zwyciężył w pierwszej walce Kazacha Tuyamasheva.

Walka ciężka, a zwłaszcza pierwsza runda. W moim przypadku dużo nerwów i brak “zimnej głowy”, jednak z każdą kolejną rundą było lepiej. Ten rok zaczął się od lekcji pokory. W marcu podczas Pucharu Świata Irish Open w Dublinie przegrałem swoją pierwszą walkę, by później odzyskać tytuł mistrza Polski i zająć 2 miejsce w kolejnym Pucharze Świata Bestfighter we włoskim Rimini. Wystartowałem tam w kat. -91kg. W przygotowania do Mistrzostw Świata włożyłem dużo pracy i poświęcenia, co przyniosło efekt podczas startu kontrolnego w Pucharze Świata Scandinavian Open – wygrana walka oraz tytuł zawodnika turnieju. Do Irlandii przyjechałem po złoto, ponieważ jestem bardzo dobrze przygotowany fizycznie i mentalnie. Mam nadzieję, że stojąc na podium usłyszę Mazurka Dąbrowskiego i tym razem Dublin okaże się dla mnie szczęśliwy. W końcu ten wyjazd to najważniejsza impreza sportowa w moim życiu – powiedział Mateusz Kubiszyn.

Niestety nie powiodło się m.in. Dominikowi Kotowskiemu (-79 kg) w PF. – Wcześniej udało mi się wywalczyć 3 brązowe medale: 2 na turnieju Eberpokal w Niemczech i jeden podczas turnieju Czech Open. Wszystkie w formule pointfighting. Co do planów na Dublin, założeniem było dać z siebie jak najwięcej – mówił Dominik Kotowski.

 

Wyniki Polaków – 24 listopada

Full Contact

1/8 finału -52kg Natalia Biernasiak – Funda Alkayis (Turcja) por. Biernasiak

1/8 finału -56kg Gabriela Bednarowicz – Tina Beckenhauer (Kanada) wygr. Bednarowicz

1/8 finału -60kg Emilia Czerwińska – Milena Svonja (Serbia) wygr. Czerwińska

1/8 finału -67kg Piotr Odważny – Ramil Novruzov (Białoruś) wygr. Odważny

1/16 finału -75kg Robert Krasoń – Matt Hiscock (Kanada) wygr. Krasonia

1/8 finału -81kg Kacper Frątczak – Damian Darker (Irlandia) wygr. Frątczaka

1/8 finału -81kg Mateusz Kubiszyn (Polska) – Azamat Tuyamashev (Kazachstan) wygr. Kubiszyna

 

Pointfighting

1/8 finału -55kg Emilia Szabłowska – Tirill Nanett Bjornestad Naess (Norwegia) wygr. Szabłowskiej

1/8 finału -65kg Paulina Jarzmik – Keri Browne (Irlandia) wygr. Jarzmik

1/8 finału -79kg Dominik Kotowski – Triantafyllos Efstahiou (Grecja) por. Kotowskiego

1/8 finału -84kg Rafał Adamczyk – Francisco Andraca Zozocoteco (Meksyk) por. Adamczyka

 

Light Contact

1/8 finału -55kg Dorota Godzina – Lucija Regvat (Chorwacja) wygr. Godziny

1/8 finału -60kg Paulina Jarzmik – Mirela Chilingirova (Bułgaria) wygr. Jarzmik

1/8 finału -70kg Agnieszka Osial – Sushmita Rai (Indie) wygr. Osial

1/16 finału -79kg Łukasz Wichowski – Michael Gollob (Austria) wygr. Wichowski

1/8 finału -84kg Wojciech Wiśniewski – Denis Martsevich (Rosja) por. Wiśniewskiego

 

weterani

1/8 finału -84kg Marek Drażdżyński – Albert Garibov (Azerbejdżan) wygr. Drażdżyńskiego

Szczegóły na stronach internetowych PZKB (pzkickboxing.pl) i WAKO (wakoweb.com)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*