Sześć szans Biało-Czerwonych na złote medale – MŚ w Dublinie

Sześcioro reprezentantów Polski wygrało dziś pojedynki półfinałowe i w sobotę powalczy o złote medale Mistrzostw Świata WAKO w kickboxingu. W piątek z powodu kontuzji do finału rywalizacji weteranów Light Contact nie wyszedł Tomasz Szczepaniuk -63kg.

Do finałów w formule Light Contact awansowały podopieczne Piotra Siegoczyńskiego z KS X Fight Piaseczno – Dorota Godzina -55kg i Paulina Jarzmik -60kg oraz Aleksander Stawirej +94kg, który na co dzień trenuje u Mariusza Ziętka w KS Ziętek Team Brzeziny.

O złoto w Full Contact powalczą -48kg Ewa Bulanda (UKS Evan Nowy Sącz), -75kg Robert Krasoń (Piotrkowska Szkoła Sztuk Walki Tom Center) i -86kg Mateusz Kubiszyn (Klub Sportów Walki Sokół Jarosław).

W dzisiejszych półfinałach LC Dorota Godzina pokonała Nadine Kürten, a Paulina Jarzmik z Rosjanką Mariną Popovą. Natomiast Słoweniec Alesz Lorbler oddał walkowerem walkę z Aleksandrem Stawirejem.

– Dziś, w przeciwieństwie do czwartkowego ćwierćfinału, dla odmiany bardzo dobrze mi się walczyło. Wypunktowałam Niemkę wszystkimi możliwymi technikami. Spodziewałam się trudniejszej przeprawy i mocno się skoncentrowałam. Lepiej walczyła też Paulina i obie jesteśmy w finale. Poznałyśmy się kilka lat temu na międzynarodowym zgrupowaniu w Austrii i od tego czasu przyjaźnimy. Pauli przyjeżdża do Polski trenować z nami i my czasami jeździmy do niej potrenować do Wiednia, a w przyszłym roku już się umówiłyśmy na treningi w Liechtenstainie – powiedziała Dorota Godzina.

Paulina Jarzmik miała szansę na 2 medale w irlandzkim turnieju, ale wczoraj przegrała w dogrywce w Pointfightingu, kat.-65kg. – Po pierwszej rundzie prowadziłam 3-0, ale w drugiej „straciłam nerwy” i zrobiło się 4-4. Do końca trzeciej prowadziłam 6-5, ale w ostatniej sekundzie cofnęłam się i nogą chciałam powstrzymać atak przeciwniczki. Ale po zaatakowaniu upadłam, sędzia stwierdził, że to było celowo i dostałam minus punkt. W „przedłużce” starałam się zachować spokój. Po dwustronnych atakach w ostatnich sekundach było 6-7. Zaatakowałam rękami, ale sędziowie widzieli tylko boczne kopniecie przeciwniczki i przegrałam 6-8.

W kategorii weteranów LC o złoto miał w piątek walczyć Tomasz Szczepaniuk -63kg, ale niestety przegrał walkowerem z Włochem Sgro. – Nie byłem w stanie walczyć z powodu urazu łydki. To był mój pierwszy start w weteranach. Na co dzień jestem trenerem taekwondo i kickboxingu. W swojej karierze zawodniczej byłem Mistrzem Polski seniorów w obu dyscyplinach, a także zdobyłem Pucharu Świata w taekwondo – mówi Tomasz Szczepaniuk.

O złoto w Full Contact powalczą -48kg Ewa Bulanda (UKS Evan Nowy Sącz), -75kg Robert Krasoń (Piotrkowska Szkoła Sztuk Walki Tom Center) i -86kg Mateusz Kubiszyn (Klub Sportów Walki Sokół Jarosław).

Wczoraj Robert Krasoń wygrał przez nokaut w 57 sek (- Najpierw wysokie kopnięcie okrężne, a następnie klasyczny prawy prosty kontrując – mówił trener kadry Radosław Laskowski), a dziś w 1 rundzie przez KO triumfował Mateusz Kubiszyn. Pokonał efektownie Turka Hasana Mert Kizila.

Założenie taktyczne jakie mieliśmy z trenerem zostały zrealizowane w 100 proc. Prawa “buła” na jego lewy cios i dobranoc… Jutro finał z reprezentantem Rosji, będzie się działo. Widziałem jego walkę półfinałową z Niemcem. To dobry zawodnik, ułożony technicznie, ale nie zdoła wyrwać mojego pasa Mistrza Świata – powiedział Mateusz Kubiszyn, który pracuje w straży pożarnej.

Robert Krasoń z kolei wygrał dziś z Amerykaninem Nathanem Key’em. – Półfinał okazał się bardzo ciężką walką, przeciwnik był leworęczny i dobrze pracował przednią nogą. Ciężko było znaleźć na niego receptę, walka była wyrównana. Przed trzecią rundą mocna motywacja w narożniku, postawiłem wszystko na jedną kartę, rozpętałem wojnę i wygrałem ten pojedynek. Mogło to wyglądać chaotycznie, ale w tym chaosie była metoda. Jutro finał z znanym mi dobrze Rosjaninem – mówi Robert Krasoń, który debiutuje w MŚ. Studiuje na Wydziale Mechanicznym Politechniki Łódzkiej, a pracuje w firmie transportowej należącej do jego taty.

Drugi raz z rzędu na podium MŚ stanie Ewa Bulanda. W 2013 roku zdobył brąz w Turcji, a teraz jest jeszcze lepiej. Dziś pokonała Włoszkę Gasperini. – Łatwo nie było, ale byłam mniej spięta niż w walce z Hiszpanka w środę. Teraz zapominamy o tych 2 wygranych, skupienie przed jutrzejszym finałem. Rok temu przegrałam z moją jutrzejszą rywalką w walce o medal Mistrzostw Europy – powiedziała Ewa Bulanda, która przed zawodami miała udany obóz w Piwnicznej.

Z brązowymi medalami do Polski w Full Contact wrócą -70kg Karolina Dziedzic (UKS Diament Pstrągowa), -54kg Wojciech Peryt (Radomski Klub Kickboxingu Kick-Sport), -57kg Robert Niedźwiedzki (KS Ziętek Team Brzeziny) oraz w Light Contact -79kg Łukasz Wichowski (KS X Fight Piaseczno).

Karolina Dziedzic przegrała w piątek z Bratukhiną (Kazachstan). – Ogólnie walka bardzo wyrównana, nieznaczna liczba punktów, kilka niepotrzebnie wyłapanych ciosów w trzeciej rundzie zaważyło o tym, że jednak nie zawalczę w finale. Nie czuję się przegrana. Przeciwniczka dużo słabsza fizycznie, moje ciosy były silniejsze, ale niestety było ich mniej. Szła po prostu do przodu, jej uderzenia były lekkie, ale sędziowie je zaliczali. Cały czas stopowałam ją lewym frontalnym, każde kopniecie wchodziło. Chyba zabrakło determinacji, zawiodła psychika – przyznała Karolina Dziedzic.

Robert Niedźwiedzki został pokonany dziś przez Niemca Wolfa, a Łukasz Wichowski przez aktualnego Mistrza Świata i Europy Bułgara Dimitrova.

Przegrałem jednogłośnie na punkty, byłem liczony w pierwszej i w drugiej rundzie. Jak na kategorię -57 kg bardzo mocno bije i jest szybki na nogach, ale w przyszłości wygram z niemieckim zawodnikiem, ponieważ znam jego słabe strony. Zbyt często chowa się za podwójną gardą i zaznacza bardzo ciosy. W trzeciej rundzie już walka była na moją korzyść, ale nie mogłem odrobić strat – powiedział Robert Niedźwiedzki.

Z kolei Łukasz Wichowski tak mówił o bułgarskim rywalu. – Niestety od kilku lat nikt nie może sobie z nim poradzić. Wyraźną jego przewagę było widać od drugiej rundy, Miałem omijać nogę i atakować rękami, lecz niestety okazało się to nieskuteczne. Ciężko mu się skutecznie przeciwstawić.

Wczoraj brąz zdobył też weteran -84kg Marek Drażdżyński.

Wyniki Polaków – 27 listopada

Full Contact

półfinały

-48kg Ewa Bulanda – Flavia Gasperini (Włochy) wygr. Bulandy

-70kg Karolina Dziedzic vs Yekaterina Bratukhina (Kazachstan) por. Dziedzic

-54kg Wojciech Peryt – Nurdilda Yeraliyev (Kazachstan) por. Peryta

-57kg Robert Niedźwiedzki – Johannes Wolf (Niemcy) por. Niedźwiedzkiego

-75kg Robert Krasoń – Nathan Key (USA) wygr. Krasonia

-86kg Mateusz Kubiszyn – Hasan Mert Kizil (Turcja) wygr. Kubiszyna KO 1

Light Contact

półfinały

-55kg Dorota Godzina – Nadine Kürten (Niemcy) wygr. Godziny

-60kg Paulina Jarzmik – Marina Popova (Rosja) wygr. Jarzmik

-79kg Łukasz Wichowski – Emanuil Dimitrov (Bułgaria) por. Wichowskiego

+94kg Aleksander Stawirej – Alesz Lorbler (Słowenia) wygr. Stawireja WO

weterani finał -63kg Tomasz Szczepaniuk – Simone Sgro (Włochy) por. Szczepaniuka WO

Szczegóły na stronach internetowych PZKB (pzkickboxing.pl) i WAKO (wakoweb.com)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*