“Zero gramów mięsa, kilkaset kilogramów na sztandze” – Sportowcy zasilani roślinami o wpływie diety na trening

Na treningach dają z siebie wszystko, dlatego nie wszystko może znaleźć się na ich talerzach. Zawodowi sportowcy coraz częściej rezygnują z mięsa na rzecz białka roślinnego. Są wśród nich utytułowani zawodnicy najbardziej wymagających dyscyplin — sportów walki, siłowych i wytrzymałościowych. W ramach nowej kampanii społecznej Jasna Strona Mocy przekonują, że nie trzeba jeść mięsa, by „być wielkim”.

Grzegorz Sobieszek jest medalistą najważniejszych polskich zawodów MMA, brazylijskiego jiujitsu i submission fighting. Judoczka Agata Perenc to czterokrotna brązowa medalistka Pucharu Świata. Rafał Kamiński jest wielokrotnym medalistą Pucharu Polski w Muay Thai. To jedynie trzy osoby z grona ambasadorów kampanii Jasna Strona Mocy . Łączą je nie tylko sukcesy odnoszone w sportach walki, ale też bezmięsna dieta. Ich zdaniem eliminowanie produktów zwierzęcych z jadłospisu może istotnie przyczynić się nie tylko do poprawy ogólnego stanu zdrowia, ale i osiągania lepszych wyników sportowych.

AgataPerenc

Żeby odnosić sukcesy sportowe i efektywnie trenować, konieczne jest dostarczenie organizmowi odpowiedniego paliwa. Tyczy się to nie tylko wegan czy wegetarian, ale każdego sportowca. Okazuje się, że dieta bezmięsna bardzo korzystnie wpływa na maksymalizację wyników, czego dowodem jest stale rosnąca liczba sportowców wchodzących w świat diety bezmięsnej. W moim przypadku dobrze zbilansowana dieta wegańska wystarczy do optymalnego trenowania — opowiada Rafał Kamiński.

W gronie sportowców, którzy zrezygnowali z mięsa, są zawodnicy nie tylko sportów walki, ale również sportów siłowych i wytrzymałościowych. Do najpopularniejszych i najbardziej utytułowanych z nich należą chociażby Carl Lewis — jeden z najwybitniejszych lekkoatletów w historii, który swe największe sukcesy osiągnął, będąc na diecie roślinnej, Patrik Baboumian — utytułowany niemiecki strongman, czy legendarny ultramaratończyk Scott Jurek. Polscy sportowcy, którzy wzięli udział w kampanii Jasna Strona Mocy , chcą przekonać do takiego sposobu odżywiania także inne osoby uprawiające sporty — tak wyczynowo, jak i amatorsko. Czynią to w serii filmów, w których nie tylko zdradzają, jak trenują, ale też opowiadają o tym, co i dlaczego można znaleźć na ich talerzach. Wszystko po to, aby zmienić stereotypy narosłe wokół diety roślinnej.

Nie daj sobie wmówić, że mięso jest niezbędne do czegokolwiek. Możesz mieć świetne wyniki sportowe, bazując na diecie roślinnej. Tak jak ja i wielu innych sportowców — mówi Grzegorz Sobieszek.

GrzegorzSobieszek

Kampania Jasna Strona Mocy to, oprócz serii filmów z ambasadorami, które będą się ukazywać co tydzień między 8 lutego a 23 maja, także obszerny darmowy ebook zawierający porady dietetyczne i treningowe przygotowane przy udziale znanych szkoleniowców, dietetyków sportowych i zawodników na co dzień stosujących diety roślinne.

Organizatorem kampanii jest Stowarzyszenie Otwarte Klatki, które we współpracy zroślinnymi atletami przekonuje, że siła nie wymaga ofiar, a zasady fair play mają zastosowanie także w kuchni.

Przykład naszych ambasadorów dowodzi, że będąc na diecie roślinnej, można odnosić sukcesy nawet w najbardziej wymagających sportach, zachowując przy tym zdrowie i nie powodując cierpienia zwierząt — tłumaczy Włodzimierz Gogłoza ze Stowarzyszenia Otwarte Klatki.

Więcej informacji o kampanii i jej ambasadorach można znaleźć na stronie www.jasnastronamocy.pl. Trailer kampanii dostępny jest pod linkiem: https://www.youtube.com/watch?v=ySvR_1C9mlk

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*