Mistrzowskie pasy towarzyszą zawodowej rywalizacji sportowej od wieków, będąc następcą laurów jakie wieszano na głowach starożytnych mistrzów olimpijskich. Zapraszamy na cykl, który ma za zadanie przybliżyć sylwetki najlepszych zawodników polskich organizacji. Zapraszam do zapoznania się z sylwetkami mistrzów Makowski Fighting Championship. Oto mistrzowie K-1 w federacji MFC:

Mistrzem w wadze do 80 kg i jednocześnie pierwszym w historii posiadaczem pasa mistrzowskiego MFC jest Paweł Jędrzejczyk. Popularny Wergi w ringu MFC meldował się osiem razy i tylko raz musiał uznać wyższość (dosłownie) rywala. Był to Eyevan Dannenberg, walczący aktualnie dla Glory. W walce o pas mistrzowski MFC, która odbyła się we wrześniu ubiegłego roku, Jędrzejczyk pokonał Guilllermo Bloklanda z Surinamu. Liczący sobie 37 lat zawodnik z Dolnego Śląska ma na koncie 31 zawodowych walk, w tym 21 zwycięstw. Miał okazję walczyć i wygrywać na legendarnych tajskich stadionach Lumpinee oraz Rajadamnern, a także na galach Max Muay Thai. Był tez pierwszym polskim zawodnikiem, który podpisał kontrakt z Glory, dla której walczył dwukrotnie.

W kategorii wagowej do 77 kg posiadaczem złota jest Łukasz Pławecki. Reprezentant klubu HALNY Nowy Sącz zdobył pas mistrzowski MFC w wadze lekkiej w grudniu 2017, jednak w międzyczasie zmienił kategorię wagową, więc na gali MFC 14 ponownie stanął do walki o tytuł, tym razem w kategorii do 77 kg. W walce o pas pokonał doświadczonego Anghela Cardosa z Rumunii. Poza startami na krajowych ringach Pławecki ma za sobą walki w Chinach, USA, na Łotwie, we Włoszech czy Hiszpanii. W ostatnim czasie sięgnął po pasy mistrzowskie FEN, IPCC czy WKN. Popularny BOOM BOOM mając 31 lat ma stoczonych 37 zawodowych walk i ponad 100 walk amatorskich. Jeszcze w wadze lekkiej mierzył się między innymi z Superbonem, Tuinovem czy Larsenem.

Michał Szmajda zdobył pas mistrzowski MFC w kategorii do 72,5 kg podczas gali MFC 14 w Zielonej Górze we wrześniu 2018 roku. Podopieczny Tomka Makowskiego pokonał na punkty Fabiana Hundta z Niemiec. Szmajda wielokrotnie startował na galach MFC, przegrywając zaledwie dwukrotnie. Jedną z tych porażek ze Słowakiem Vlado Konskym Szmajda zrewanżował sobie w ubiegłym roku efektownie nokautując tego samego rywala na gali MFC 12 we wrześniu 2017 roku. Podczas pobytu w Tajlandii Polak walczył na stadionie Petbuncha, gdzie wygrał swoją walkę także przez efektowne KO.

Pierwszy historyczny pas mistrzowski organizacji MFC w formule Muay Thai spoczywa na biodrach Macieja Zembika z klubu ŻKSW. Podopieczny Dawida Poloka zdobył trofeum pokonując Lucasa Mandinca we wrześniu 2018 roku. Wcześniej “Zembol” wygrywał na galach MFC z Tomasem Cincikem, Pavlem Magureanu czy Tomasem Tadlankiem. Walczący w wadze do 63,5 kg Zembik jest często uczestnikiem gal Ironsport Fight Night w Niemczech. Na jednej z tych gal pokonał Mohammeda Zamzam. W maju ubiegłego roku stanął przed szansą na zdobycie pasa Mistrza wiata WMC we Francji, jednak musiał uznać wyższość lokalnego zawodnika Mathieu Guevary.

Jedyna kobieta w zestawieniu zawodników posiadających pasy mistrzowskie organizacji MFC to Emilia Czerwińska. Zawodniczka z Zielonej Góry zanim zadebiutowała w zawodowym K-1 startowała w Full Contactowej odmianie kickboxingu. Na gali MFC 12 we wrześniu 2017 roku Czerwińska pokonała niemiecką zawodniczkę z klubu La Familia Michaele Michl. W grudniu tego samego roku Czerwińska stanęła do walki o pas mistrzowski. Jej przeciwniczką była Cheliną Chorino z Amsterdamu. Jak na razie zawodniczka klubu SKF Boksing Zielona Góra pasa broniła jeden raz – we wrześniu 2018 roku – pokonując na dystansie trzech rund Austriaczkę Ninę Scheucher.

Mistrzowie kolejnych federacji zostaną opisani w kolejnych artykułach.